Co to jest stand up, kiedy powstał i kto jest najbardzier rozpoznawalny?

Latest Comments
Brak komentarzy do wyświetlenia.

Tags:

Stand up staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Chętnie oglądamy i słuchamy standuperów, którzy pozwalają na doskonałą zabawę. W efekcie można zapomnieć o kłopotach dnia codziennego i oderwać się od szarości życia. Faktem jest, że istnieje kilka najbardziej znanych osób w tej dziedzinie, bijących rekordy popularności. Co to jest stand up? Jak nazywają się najpopularniejsi standuperzy w naszym kraju? Kiedy powstał stand up? O czym warto wiedzieć?

Co to jest stand up?

Najprościej rzecz ujmując, jest to pewna forma komediowych występów. Bazuje na monologu jednej osoby, która kieruje swoje słowa do publiczności. W tym wypadku ogromne znacznie ma charyzma twórcy i jego kreatywność. Występy tego typu w ostatnich latach są niezwykle cenione, zarówno w Polsce, jak i innych krajach. Co ciekawe, stand up bardzo szybko dogonił kabaret, a popyt na te występy jest ogromny. 

Na stand upie nie zobaczymy dekoracji, kostiumów i nie posłuchamy piosenek. W tej sytuacji znaczenie ma kontakt z publicznością. Najpopularniejsi standuperzy doskonale wiedzą, jak tworzyć teksty z głowy, nawet bez wcześniejszej nauki. Wystarczy dobrze opowiedzieć daną historię, aby wywołać śmiech wśród ludzi. Początkujący twórcy wskazują, że z łatwością można rozpocząć karierę na scenie komediowej. 

Kiedy powstał stand up?

Wiemy już, co to jest stand up. A kiedy powstały takie występy? Warto wiedzieć, że został one zapoczątkowane w Ameryce. Na scenie dowcipy był opowiadane przez Boba Hope’a, czy też Woody’ego Allena. Prawdziwymi legendami są jednak George Carlin i Richard Pryor. Ten pierwszy został aresztowany podczas występu, gdyż uznawano jego słowa za kontrowersyjne i niepoprawne społecznie. Komicy rozpoczynali swoje kariery w popularnych programach, rozwijając talenty. Lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku były jednoznaczne z rozkwitem dowcipu improwizacji i absurdu. Niedoścignionym mistrzem w tej branży był Robin Williams, który tworzył nawet kilkugodzinne monologi. Poruszał liczne tematy i wywoływał wiele emocji. Jeśli chodzi o historię stand upu, sięga ona początków XX wieku. 

Popularni standuperzy

W naszym kraju występuje wielu cenionych standuperów, którzy są uwielbiani przez publiczność. Wśród nich wymienić można:

  • Rafała Paczesia – standuper rozpoczął swoją działalność w 2012 roku. Dziewczyna namówiła go w tamtym czasie na open-mic i szybko okazało się, że ma smykałkę do występów. Za swój debiut został nagrodzony tytułem Osobowość Sceniczna. Dzięki temu postanowił, że ostatecznie zajmie się stan upem, a nie kabaretem. 
  • Łukasza „Lotka” Lodkowskiego – to kolejny znany komik, który wywołuje salwy śmiechu podczas swoich występów. Zawodowe występy rozpoczął w 2018 roku. Stworzył programy o nazwach „BANG”, czy też „W Punkt”, które szybko stały się popularne na YouTube. Miłośnicy stan upu pokochali jego naturalność i charakterystyczny śmiech. 
  • Abelarda Gizę – standuper już od dzieciństwa lubił rozśmieszać innych. W szkole był żartownisiem i wymyślał różnorodne zabawne gry. Zafascynował się występami kabaretu POTEM, organizując własną grupę kabaretową w czasach szkolnych. Solową działalność na scenie rozpoczął kilkanaście lat temu. 
  • Mateusza Sochę – po raz pierwszy zobaczyliśmy go na scenie w 2016 roku. Co ciekawe, po konkursie dla amatorów otrzymał propozycję dołączenia do Stand-up Wrocław. Lubi dużo mówić i opowiadać historie z ciekawymi dygresjami. 
  • Kacpra Rucińskiego – początkowo chciał założyć własny kabaret, jednak nie znalazł osób do współpracy. Pierwszy materiał przygotował pod koniec 2008 roku, a na scenie zadebiutował w 2009 roku. Od tamtej pory można obserwować jego rozwój przez cały czas. 

Jak widać, w naszym kraju nie brakuje znanych osobowości scenicznych. Najpopularniejsi standuperzy są doceniani przez starszych i młodszych, a ich występy podziwiamy w sieci oraz na deskach scenicznych. Obecnie chętnie jeżdżą po całym kraju i dzielą się ciekawymi opowieściami, które wywołują wiele śmiechu i radości. Stand up to z pewnością sztuka mówienia w taki sposób, aby wywołać śmiech odbiorców. 

Categories

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *